Jak zagospodarować szafę wnękową – nasze praktyczne porady

ubrania na białym wieszaku

Szafy wnękowe na wymiar to chyba jeden z moich ulubionych rodzajów mebli. Są duże, pojemne i potrafią się dobrze wkomponować w pomieszczenie. Dlatego dziś skupimy się na tym meblu trochę bardziej ?.

OCZYWISTY WYBÓR

Przy projektach domów zdarza się, że powstają skosy czy też wnęki. I wcale nie musi być to wada naszego domu. Takie nietypowe miejsce, można w łatwy sposób, zagospodarować wstawiając szafę. Ten rodzaj mebla daje nam wiele możliwości, dużo miejsca na przechowywanie i subtelnie wyglądać pomimo swoich gabarytów. Gdy planujemy zagospodarować takie nietypowe miejsce, warto zastanowić się nad tym, jak dana szafa powinna wyglądać. Jaką przestrzenią gospodarujemy. Gdzie dany mebel ma się znajdować. Wtedy możliwe, iż standardowo sprzedawane szafy na rynku nie spełniają naszych oczekiwań. Z pomocą mogą nam przyjść producenci mebli na wymiar.

Takim najbardziej nietypowym miejscem w domu bywa miejsce pod schodami. Żeby to miejsce nie wyglądało na puste i niepotrzebne, można je właśnie w taki sposób zagospodarować. Świetne miejsce na przechowywanie np. środków czystości. Może nawet posłużyć za małą spiżarnię przy dobrym projekcie i zadbaniu o szczegóły.

Szafa wnękowa pod schodami

DOBÓR SZAFY DO POMIESZCZENIA

Nie potrzebujemy dużej ilość szaf wnękowych w naszym domu, ale nie każda szafa nadaje się do konkretnego pomieszczenia. W sypialni stawiając taką szafę, posiada ona rolę garderoby. W przedpokoju jest miejscem na buty, kurtki czy też dodatki do garderoby. Gdy dobudujemy do takiej szafy, małe siedzisko, nabiera to bardziej eleganckiego wyglądu. W łazience zdecydowanie taki rodzaj mebla ma mniejszy gabaryt. Są smuklejsze i wbudowane np. nad toaletę czy pralkę. Duża szafa przesuwna, pomimo swoich gabarytów wcale nie przytłacza pomieszczenia.

Zaletami szaf wnękowych są:

  • Idealne dopasowanie do każdego rodzaju małych pomieszczeń, pomieszczeń ze skosem czy narożnika.
  • Indywidualny projekt jest dopasowany do potrzeb użytkownika.
  • Dużo przestrzeni na przechowywanie pozwalające na większe utrzymanie porządku w domu/mieszkaniu.

Przedpokój z szarą szafą wnękową oraz drzwi wyjściowe

 

JAK STWORZYĆ WŁASNĄ SZAFĘ?

Skupiamy się przede wszystkim na funkcji mebla, na tym gdzie umieścimy daną szafę. Gdy już wiemy gdzie ona stanie, rozrysujmy jej plan. Zbierzmy wymiary wnęki i zastanówmy się, czego potrzebujemy. Taki rodzaj szafy powinien być wyposażony w półki, drążki, różnego rodzaju kosze, uchwyty na buty, pawlacz, boczne haczyki, szuflady. Dodatkowymi elementami wyposażenia szafy mogą być stopery drzwi, szczotki uszczelniające lub wbudowane oświetlenie. Dobór drzwi do szafy jest różnorodny. Przy małych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi przesuwne lub podwieszane. Gdy mamy więcej miejsca możemy zainstalować drzwi uchylne lub składane. A do szaf wbudowanych pod skos sprawdzą się drzwi przesuwne ścięte. Jeżeli jesteśmy posiadaczami gładkich drzwi do szafy, można zainwestować w duże lustro i przykleić je do drzwi. To sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne i jaśniejsze.

Biała szafa oraz roślina w doniczce

To już od was zależy jakiej szafy potrzebujecie i jakie powinna spełniać oczekiwania. Miłego projektowania. Zachęcam was też do sprawdzenia naszej oferty oraz kontaktu Lima Meble. Nasi eksperci chętnie doradzą w wyborze idealnej szafy przesuwnej na wymiar.