Mała kuchnia – porady jak dobrze ją zagospodarować

Piękna drewniana kuchnia z cegłą na ścianachProjektowanie kuchni czasami przyprawia o ból głowy, lecz nie jest to niewykonalne zadanie. Przedstawiamy nasze propozycje, rady lub rozwiązania na małą nowoczesną kuchnię z pomysłem.

Jak zaprojektować małą kuchnię?

Pierwszą zasadą projektowania kuchni są jej wymiary. Przy małej kuchni nie za bardzo mamy jak „poszaleć” z pomysłami. W takim przypadku skupiamy się na jej funkcjonalności i detalach, które ułatwią nam pracę. Jak pisałam w ostatnim artykule naszego bloga, najważniejszym punktem każdej kuchni jest trójkąt roboczy. W przypadku małego metrażu, odległości pomiędzy kuchenką, zlewem i lodówką się zmniejszają. Wtedy warto pamiętać, by pomiędzy tymi punktami była odległość na przykład szafek o wymiarze 40 cm szerokości. To spowoduje, że AGD nie będzie miało styczności ze sobą i uzyskamy dodatkową powierzchnię roboczą. Ważne w małej przestrzeni jest o zachowanie 1,2 m odległości od szafek, by mieć wolną przestrzeń do swobodnego poruszania się po kuchni. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, można postawić zabudowę słupkową, w którą wmontujemy na przykład piekarnik i kuchenkę mikrofalową. Ze względu na wymiary pomieszczenia warto zwrócić uwagę na układ mebli kuchennych. Kuchnia w kształcie litery „L” wcale nie musi być zakończona meblami. Możemy końcówkę zabudowy przearanżować na mały stół z hokerami. Uzyskamy wtedy miejsce na spożywanie posiłku.

Zabudowa z wysuniętymi szufladami
Zabudowa z wysuniętymi szufladami

Dobór mebli

Szafki do małej kuchni przeważnie są mniejsze niż standardowe. Ważne, by zagospodarować je tak by pomimo swoich gabarytów, zmieściły wszystko. Gdy posiadamy szafkę narożną, możemy zamiast półek, zamontować w niej wysuwane kosze, które pozwolą na lepszy dostęp do posiadanych w niej rzeczy. Także szafki typu cargo pozwalają na lepszy dostęp oraz na większy porządek. Nawet jeśli taki rodzaj szafek jest mniejszej, węższej szerokości, nadal pozostają pojemne. Dla wysokich osób standardowa wysokość szafek i blatu roboczego jest uporczywa. Dlatego polecam meble na zamówienie. Producent doradzi oraz przygotuje dla was takie meble, które będą spełniać wasze wymagania. Zdarza się też, że kuchnia jest zbyt mała na dużą powierzchnię blatu roboczego. Z pomocą przychodzi wysuwany blat, którego po schowaniu nie widać, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce oraz jesteśmy w posiadaniu dodatkowego miejsca do pracy. Zabudowy w małych przestrzeniach nie muszą przytłaczać. Ważne, by nie montować ich pod sam sufit. Taki zabieg zapobiega przytłoczeniu kuchni oraz pozwoli na lepszą cyrkulację powietrza.

Strumień wody z baterii kuchennej

Pomysły na zaoszczędzenie miejsca

Żeby zagospodarować przestrzeń w małej kuchni, możemy zmienić aspekty poszczególnych punktów. Na przykład zamontowanie jednokomorowego zlewu z dodatkowym koszyczkiem, który pełni funkcję ociekacza. Na taki zlew możemy położyć większą deskę do krojenia. Dzięki takiemu patentowi zyskujemy dodatkowe miejsce pracy. Jeśli chodzi o szafki kuchenne, sposobem na nie jest brak uchwytów i montaż systemu TIP-ON. Dzięki temu, meble „wtopią” się w tło i zyskamy efekt przestrzennej kuchni. Montaż drzwiczek przesuwnych czy otwieranych do góry frontów powoduje, że używanie kuchni nie jest przytłaczające, a użytkownik nie obija się przez przypadek o otwarte fronty. Przeszklone fronty górnej części zabudowy wzbogaca kuchnię o elegancję, a odbijanie się światła od nich, o jaśniejszy i przyjemniejszy wygląd pomieszczenia. Także światło w kuchni jest ważnym szczegółem. Postawmy na najbardziej zbliżone do naturalnego i skupmy jego strumień na strefę pracy czy też strefę gotowania.

Dostawka z blatu kuchennego

Mała kuchnia wcale nie musi być złem koniecznym. Przemyślany projekt sprawi, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze. Odsyłam was do artykułu o trójkącie roboczym, byście mogli lepiej zapoznać się z projektowaniem kuchni oraz zachęcam do sprawdzenia zrealizowanych projektów naszego producenta.