Organizacja kuchni – ciekawe i sprytne rozwiązania

Biała kuchnia z czarnymi dodatkamiKuchnia to wyjątkowe miejsce w całym naszym domu. Organizacja tego pomieszczenia jest bardzo ważna. Im lepiej zagospodarowana przestrzeń, tym lepiej możemy niej funkcjonować.

Kuchnia podzielona na strefy kuchenne

Po co organizować kuchnie?

Niezależnie czy mamy małą, czy dużą kuchnię, nie wszyscy możemy sobie pozwolić na dużą ilość mebli, gdyż z małym metrażem trzeba nie lada wysiłku, aby dobrze rozplanować kuchnię. Jednakże w jednym i drugim przypadku możemy zastosować szereg sprytnych rozwiązań, które pozwolą nam pomieścić wszystkie rzeczy, zorganizować pracę w kuchni oraz pomoże nam w zachowaniu czystości. Podstawową kwestią, która pomoże nam zaprojektować przestrzeń, jest wprowadzenie do wnętrza stref kuchennych. Zaczynamy od strefy przechowywania, do której zaliczamy szuflady, szafki oraz lodówkę. Strefę przygotowania – jest to nic innego jak blat roboczy. Strefę gotowania i pieczenia – miejsce z płytą grzewczą, piekarnikiem czy też innymi sprzętami przeznaczonymi do przygotowania posiłku. Ostatnią strefą kuchenną jest strefa zmywania – do tej strefy zaliczamy zlewozmywak z szafką, w której znajdują się kosze na odpady czy też detergenty oraz zmywarka. Indywidualną decyzją, ale optymalnym rozwiązaniem przy aranżacji kuchni jest decyzja o zainwestowaniu w kuchnię na zamówienie. Pozwoli to dobrać odpowiednie dla użytkownika oraz pomieszczenia meble kuchenne, które pomogą spełnić oczekiwania.

Reling kuchenny w kolorze czarnym

Od czego zacząć?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, czy to podczas odświeżenia, czy planowania kuchni jest jej dobre rozplanowanie i zaaranżowanie. Jak już zostało wspomniane wcześniej, kuchnię powinniśmy podzielić na strefy. Z reguły strefa przygotowania znajduje się blisko strefy przechowywania. To pozwala nam zaoszczędzić czas i zdecydowanie ułatwia dostęp do produktów, których potrzebujemy. Dobrym pomysłem jest blat przy lodówce. Zdecydowanie ułatwi to przygotowywanie posiłków. W takich przypadkach nowoczesne zabudowy kuchenne pomagają nam lepiej zorganizować pracę w kuchni oraz utrzymać wyznaczone strefy czy też organizację w pomieszczeniu. Często też można zauważyć, że praktykuje się przechowywanie pionowo. Mowa tutaj oczywiście o montowanych na ścianach relingów kuchennych. Na takim akcesorium powiesimy mnóstwo rzeczy, zaczynając od przyborów kuchennych, a kończąc na doniczkach z ziołami. Taki patent nie dość, że uprzyjemnia gotowanie, to nadaje też kuchni świeżego, przyjemnego klimatu.

Szafka z poukładanymi pojemnikami na żywność

Organizacja szafek oraz szuflad

Do organizacji szafek czy zabudów kuchennych świetnie sprawdzą się systemy meblowe. Dobrym pomysłem jest montaż koszy typu Cargo. Dają nam niezwykłą przestrzeń przechowywania. W kuchniach zaczęły trendować pojemniki czy też słoje z eleganckimi etykietami. Przy takich akcesoriach łatwiej jest zachować porządek, nie tracimy czasu na szukanie potrzebnego nam produktu oraz przechowywane produkty znajdują się na odpowiednich strefach kuchennych. W sieci możemy też znaleźć rozwiązania z zagospodarowaniem drzwiczek kuchennych. Może to pomóc z problemem wiecznego szukania pokrywek albo detergentu. Gdy dopiero tworzymy kuchnie i decydujemy się na meble na zamówienie, możemy zapytać producenta lub stolarza czy jest możliwość montażu koszy, czy innych ułatwiających życie systemów na pustych drzwiczkach. By mieć fajną organizację kuchni, dobrze jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju organizery, wkłady do szuflad, przegródki czy też kosze.

Dobra organizacja to podstawa. Zobacz również nasz nasze wpisy blogowe na temat mebli kuchennych oraz zapraszamy do kontaktu.