Planowanie kuchni krok po kroku

Kuchnia jest sercem każdego domu. Gdy zaczynamy planować swą wymarzoną kuchnię, od razu tworzy nam się w głowie jej wizja. Wybór koloru, kafli, mebli czy sprzętu to jednak nie lada wyzwanie. Przy tworzeniu kuchni musimy wszystko odpowiednio zaplanować.

Podłączmy się – instalacje

W kuchni najważniejszym aspektem jest instalacja wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna. Także ważnym elementem jest wentylacja. Gdy montujemy gniazdka elektryczne, wygodniej jest dać je obok sprzętu, nie bezpośrednio za nimi. Dla ułatwienia też pracy w kuchni warto zamontować gniazdka nad blatami. Najlepiej na wysokość 110-115 cm. Gdy już umieścimy gniazdka, warto zastanowić się, ile ich potrzebujemy, uwzględniając duże oraz małe AGD.

Kuchnia pełna uniesienia – wygląd

Jeśli chodzi o kolor na ściany, pamiętajmy, by farba spełniała 3 najważniejsze aspekty. Powinna być plamoodporna, wodoodporna oraz odporna na ścieranie. To zapewni wam utrzymanie większej czystości w kuchni.

W przypadku kuchni zamkniętej najlepszym rozwiązaniem są kafle na podłogę. Jednak gdy mamy kuchnię otwartą i podłogi łączą się, warto pomyśleć nad winylowymi panelami. To idealne rozwiązanie nie tylko pod względem estetycznym, ale również praktycznym.

Gdzie kucharek sześć… – sprzęt agd

Na samym początku planowania kuchni, najlepiej skupić się na sprzęcie. Gdy już wiemy, gdzie rozmieścimy sprzęt, musimy znać jego wymiarach. Dobieramy rozmiar mebli pod sprzęt, nie na odwrót. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nerwów i oszczędzimy czas na nieplanowane przeróbki.

Ciemne czy jasne, mat czy wysoki połysk? – wybór mebli

Przy wyborze mebli najlepiej skupić się na ich funkcjonalności. Przecież każdy, kto lubi gotować, nie lubi marnować czasu na szukanie czegoś w szafkach czy też sprzątać. Warto w takim razie pomyśleć o szufladach zamiast półek. One umożliwią nam dostęp do każdej znajdującej się rzeczy w szafce. Także Cargo sprawdzi się jako mały pomocnik w kuchni. Te wąskie szafeczki dobrze sprawdzą się na detergenty przy zlewie lub miejsce na przyprawy przy płycie grzewczej. W przypadku blatu najlepiej sprawdzi się w mieszanym kolorze. Nie będzie aż tak bardzo widać na nim wszelkich zanieczyszczeń powstałych w wyniku gotowania. Także blat o gładkiej fakturze zapewni wam łatwiejsze sprzątanie.

Kropka nad i – dekoracje oraz dodatki

Dodatki do kuchni stanową jej nieodzowny element. Nie tylko wyposażenie kuchenne jest ważne, ale również gustowne dodatki takie jak zasłony, zastawa czy też kwiaty. Spędzamy w niej dużo czasu, więc powinna być przytulna, funkcjonalna i komfortowa. Stwórzmy w niej więc niepowtarzalny, przyjemny klimat.

Miłego planowania 🙂

Więcej ciekawych porad na temat projektowania kuchni w następnych wpisach.