Półwysep kuchenny – ciekawy zamiennik wyspy kuchennej

Biały półwysep kuchenny z wbudowanym zlewozmywakiemWyspa kuchenna to idealne rozwiązanie dla nowoczesnej kuchni. Jednakże co zrobić, gdy pomieszczenie jest za małe na taki pomysł. Możemy spokojnie zastosować półwysep kuchenny.

Czym jest półwysep kuchenny?

Półwysep kuchenny to przedłużenie naszej zabudowy kuchennej oraz funkcjonalny zamiennik wyspy kuchennej. Sprawdzi się w przypadku małych mieszkań lub w małych kuchniach. Przeważnie półwyspy występują w postaci blatu zamykającego zabudowę kuchenną uformowaną w kształt litery U, G lub L. Takie rozwiązanie może elegancko zamknąć aneks kuchenny, przez to wizualnie oddzielić kuchnię od jadalni czy też salonu. Takie przedłużenie mebli kuchennych ma sporo zalet. Uzyskamy dodatkowy blat roboczy, więcej miejsca do przechowywania lub służyć nam za miejsce do spożywania posiłków. Przy wyspie kuchennej, jak i półwyspie musimy pamiętać, by zachować 1,2 m odległości pomiędzy szafkami.

Biały półwysep kuchenny z dostawionymi, welurowymi hokerami

Jak zagospodarować półwysep?

Gdy posiadamy małą przestrzeń kuchenną, półwysep jest ergonomicznym rozwiązaniem. Budowa przystawiona jednym bokiem do ściany zajmuje mniej miejsca niż wyspa kuchenna. Zagospodarowanie półwyspy pod płytę grzewczą lub zlewozmywak ułatwi nam pracę oraz pozwoli zachować układ trójkąta roboczego, który jest bardzo ważnym aspektem w kuchni. Także zagospodarowanie półwyspu na sam sprzęt AGD może być dobrym rozwiązaniem. Zyskujemy tym, więcej miejsca w kuchni oraz jeden stabilny punkt roboczy. Przy takim rodzaju zabudowy skupiamy się bardziej na estetycznym wyglądzie, ponieważ ta część w kuchniach otwartych jest bardziej eksponowana na jadalnię czy też salon.

Półwysep z kamiennym blatem

Ciekawe aranżacje

Półwysep można zaaranżować na różne sposoby. Możemy przeznaczyć go np. na barek kuchenny, wtedy zostawiamy sam blat lub możemy go zabudować i dostawić stołki typu hoker. Jeśli nie mamy miejsca na postawienie stołu i krzeseł, możemy zaaranżować ten rodzaj mebli kuchennych tak, by służył nam właśnie za stół. Wystarczy, że poszerzymy blat mebla, zamontujemy wysuwany blat albo dostawimy dodatkowy podwyższony element. Zabudowanie półwyspy od zewnętrznej strony otwartymi półkami, winiarką lub gablotką ze szklanymi frontami nada zabudowie elegancji oraz ciekawego wyglądu. Jeśli zdecydujemy, że nie potrzebujemy szuflad czy półek, ale wygląd samego blatu nie bardzo nam pasuje, możemy zabudować blat np. ażurowymi, dekoracyjnymi płytami z podświetleniem. Da to ciekawy efekt, jednocześnie kuchnia nie będzie straszyć gołym blatem.

Biały zabudowany półwysep

Mogłoby się wydawać, że półwysep jest bez sensu, ale czasami ma więcej sensu i funkcjonalności niż wyspa kuchenna. Zapraszamy was do zapoznania się z realizacjami naszego producenta mebli oraz do innych wpisów blogowych na temat mebli na wymiar.

Poznaj naszych ekspertów od mebli kuchennych na wymiar.