Praktyczne Rozwiązania w Meblach Kuchennych dla Małych Przestrzeni

Kuchnia z elementami drewna

Wymiary małej przestrzeni bywają uciążliwe podczas tworzenia wymarzonej kuchni. Na szczęście istnieje wiele praktycznych rozwiązań w zakresie mebli kuchennych, które pozwalają na optymalne wykorzystanie nawet najmniejszych przestrzeni. Oto kilka pomysłów, które mogą znacząco poprawić funkcjonalność małych kuchni.

kuchnia kaszmir z czarnymi elementami

Zacznijmy od mebli

Sklepy meblowe oferują szerokie gamy mebli kuchennych. Jednak miewają one ograniczone rozmiary mebli. Z pomocą może przyjść stolarz, który stworzy dla was idealnie pasujące meble kuchenne na zamówienie. Zamiast zajmować przestrzeń na podłodze, warto wykorzystać ściany do przechowywania rzeczy. Wiszące półki i szafki nie tylko maksymalizują dostępną przestrzeń, ale również nadają kuchni lekki i otwarty charakter. To idealne rozwiązanie dla małych kuchni, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Warto rozważyć meble, które są zintegrowane z niezbędnym sprzętem kuchennym. Lodówki, zmywarki, piekarniki i płyty grzewcze mogą być harmonijnie wbudowane w szafki kuchenne, co oszczędza cenną przestrzeń i nadaje wnętrzu nowoczesny, schludny wygląd. Mechanizmy „soft close” są szczególnie praktyczne w małych kuchniach. Drzwi szafek i szuflad, wyposażone w ten rodzaj mechanizmu zamykają się delikatnie i bezgłośnie, co nie tylko zapobiega przypadkowemu trzaśnięciu, ale także dodaje elegancji i komfortu użytkowania.

biała kuchnia pod skosem

Strefy Funkcjonalne

Podział kuchni na różne strefy funkcjonalne może pomóc w zorganizowaniu przestrzeni. Wykorzystaj kącik kawowy z małym stołem i krzesłami do codziennych posiłków, a resztę mebli kuchennych dostosuj do funkcji gotowania i przechowywania. To podejście pozwoli na bardziej efektywne korzystanie z dostępnej przestrzeni. Jeśli nie posiadamy miejsca na stół i krzesła, można zdecydować się na kuchnię kończącą się wyspą kuchenna przeznaczoną do spożywania posiłków. Minimalistyczne hokery pod wyższym blatem, zminimalizują wykorzystywanie przestrzeni. Wbudowane organizery wewnątrz szafek mogą zrewolucjonizować przestrzeń przechowywania. Specjalne stojaki na talerze, wysuwane kosze na produkty spożywcze czy półki z możliwością regulacji wysokości to elementy, które pomagają utrzymać porządek nawet w najmniejszych przestrzeniach. Zlewozmywaki ukryte pod blatem lub płytą roboczą to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Dzięki temu zyskujesz dodatkową przestrzeń na blat, a kuchnia wygląda bardziej schludnie.

jasna kuchnia z drewnianym blatem

Dodatki wizualne

Wysuwane półki pod blatem to doskonałe rozwiązanie dla małych kuchni, gdzie każdy centymetr przestrzeni musi być maksymalnie wykorzystany. Te ukryte półki mogą pełnić funkcję przechowywania sprzętów kuchennych lub być dodatkowym blatem roboczym. Rozsuwane blaty robocze lub wysuwane deski do krojenia, zamontowane bezpośrednio na ścianie, są doskonałym rozwiązaniem dla małych kuchni. Pozwalają one zwiększyć przestrzeń roboczą w momencie potrzeby, a po użyciu można je łatwo schować. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego warto zdecydować się na jasne fronty szafek i mebli. Współczesne designy mebli kuchennych często łączą funkcjonalność z estetyką, oferując minimalistyczne rozwiązania, na przykład kuchnie „kaszmir” z elementami czerni świetnie się wpasowują do małych pomieszczeń.

Zachęcam was do zapoznania się z innymi poradami dotyczącymi mebli kuchennych dostępnymi na naszym blogu oraz do obejrzenia efektów zrealizowanej  kuchni „kaszmir” – Strzelin. Dajcie się zainspirować i znajdźcie idealne rozwiązania.