Poradnik dla początkujących – jak dobrać idealne meble kuchenne do swojego domu

Kuchnia z niebieskimi frontami

Każdy z nas chciałby stworzyć dla siebie idealną kuchnię. Jednak nie każdy posiada pomieszczenie o równych rozmiarach. Nie ważne, jakim obszarem dysponujecie, ten poradnik pomoże wam dobrać odpowiednie meble kuchenne do swojego wnętrza.

Biała kuchnia pod skosami

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, jakiej przestrzeni potrzebujesz w swojej kuchni. To zależy od tego, czy jesteś osobą, która często gotuje, czy może korzystasz z kuchni tylko okazjonalnie. Jeśli gotujesz często, zwróć uwagę na dostępność dużych blatów roboczych i odpowiednio dużą ilość miejsca do przechowywania naczyń, garnków i innych akcesoriów kuchennych. Twoja kuchnia powinna harmonijnie łączyć się z resztą wnętrza. Wybierz styl mebli, który pasuje do reszty domu, czy to nowoczesny, klasyczny, rustykalny, czy minimalistyczny. To pomoże stworzyć spójny wystrój całego domu. Wybierz kolory i wykończenia, które pasują do twojego stylu, ale pamiętaj, że jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń, podczas gdy ciemne mogą ją zmniejszyć. Rozmiar czy kształt pomieszczenia, nie stanowią przeszkody dla dobrze dopasowanych zabudów. Na przykładzie naszej realizacji mebli kuchennych we Wrocławiu, nawet kuchnia ze skosami dla dobrego fachowca, nie są niczym strasznym.

Kuchnia z frontami imitującymi marmur

Gdy już mamy podstawę

Kolejnym krokiem w tworzeniu kuchni będzie zorientowanie się, jakim dysponujemy budżetem. Określenie budżetu jest kluczowym krokiem. Meble kuchenne na zamówienie mogą mieć szeroki zakres cenowy, więc zastanów się, ile jesteś w stanie przeznaczyć na tę inwestycję. Staraj się znaleźć równowagę między jakością a ceną. Jakość mebli kuchennych jest niezwykle istotna, ponieważ kuchnia to miejsce, gdzie meble są narażone na intensywne użytkowanie i działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć i ciepło. Wybierając meble kuchenne, zwróć uwagę na materiały, z których są wykonane. Drewno, stal nierdzewna, czy fornir to popularne opcje. Upewnij się, że meble są odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości. Funkcjonalność to kluczowy aspekt kuchni na zamówienie. Zwróć uwagę na układ szafek i szuflad, aby zapewnić odpowiednie miejsce na przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, rozważ wykorzystanie szafek narożnych i innych rozwiązań optymalizujących przestrzeń. Zanim dokonasz zakupu, zastanów się nad przymierzeniem mebli kuchennych w rzeczywistej przestrzeni. To pozwoli Ci zobaczyć, jak meble wpisują się w twoją kuchnię i czy spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

Malutka biała kuchnia z drewnianym blatem

Piękny koniec

Gdy już wiemy, czego potrzebujemy do naszego wnętrza, warto się zastanowić jakie opcje zakupu mamy. Jeśli nasza przestrzeń posiada niecodzienne rozmiary, pomyślmy nad zgłoszeniem się do stolarza. Wykwalifikowany fachowiec pomoże nam w zaprojektowaniu mebli, doradzi czego uniknąć przy tworzeniu kuchennej zabudowy oraz dopasuje meble pod wasze oczekiwania. Nie bójcie się prosić o pomoc specjalistów. Dobrze jest stworzyć z kimś wnętrze, by wam korzystało się z niego dobrze i wygodnie. Specjaliści często przynoszą ze sobą nowe pomysły i inspiracje. Mogą przedstawić Ci różne rozwiązania, których sam byś nie uwzględnił, co pozwoli na stworzenie unikalnej kuchni. Dzięki doświadczeniu profesjonalisty unikniesz popełniania kosztownych błędów w procesie zakupu mebli. Znając rynek i dostawców, będzie w stanie znaleźć rozwiązania, które spełniają Twoje oczekiwania, jednocześnie pozostając w granicach budżetu.

Na zakończenie, chciałbym was serdecznie zaprosić do odwiedzenia naszej sekcji do obejrzenia naszych realizacji, która może okazać się pomocna przy wyborze mebli lub dostarczyć inspiracji. Zachęcam również do zajrzenia do naszego artykułu o trendach kuchennych na rok 2023, aby uzyskać więcej porad dotyczących kuchni.