Teoria trójkąta kuchennego – czym jest oraz sprawdzone przykłady

zlewozmywak i rośliny doniczkowe
Podczas planowania kuchni dość istotną rzeczą jest jej rozmieszczenie. Układ mebli kuchennych jest bardzo ważny by efektywniej i wygodniej w niej funkcjonować. Więc dziś zapraszam was do tematu trójkąta kuchennego.

Czym jest trójkąt kuchenny?

Trójkąt kuchenny inaczej zwany kuchennym trójkątem roboczym jest to wygodny układ mebli, który pozwala swobodnie funkcjonować w kuchni. Jego głównym założeniem jest, by zachować odpowiednie odległości pomiędzy najważniejszymi strefami kuchennymi. Pomimo że  kuchnia składa się, z najważniejszych punktów to też posiada inne segmenty. Gdy tworzymy dopasowaną do siebie kuchnię, musimy zwrócić uwagę, by podzielić układ kuchni na strefy, takie jak: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Oczywiście, każdy ma swoją wizję na własną kuchnię,  my tylko doradzamy, jak zbudować kuchnię, by funkcjonowanie w niej sprawiało wam przyjemność 😉.
Biała kuchnia

Ogólne zasady trójkąta roboczego

W kuchni spędzamy sporo czasu, czy to na przygotowanie posiłku, robienie przetworów na zimę czy uzupełnianie zapasów. Dlatego tak istotną rzeczą jest, by jak najbardziej zoptymalizować sobie „bieganie” po kuchni. Każdy raczej woli mieć wszystko pod ręką. Dlatego zasada trójkąta sprawdza się w każdej kuchni. Zwraca ona uwagę na główne punkty: na zlew, lodówkę oraz kuchenkę. Według tej zasady zaleca się zachowanie tych odległości:

  • 120-210 cm między zlewem a lodówką i między zlewem a kuchenką.
  • 120-270 cm między lodówką a kuchenką.

Także warto zwrócić uwagę na wybrany przez nas układ mebli. Jeśli zdecydujemy się na kuchnie w kształcie litery L lub U musimy zachować, minimum 110 cm odległości pomiędzy szafkami by można było swobodnie je otworzyć. Uwzględnijmy też, żeby dopasować do siebie odpowiednie rozmiary blatów, byśmy mieli jak największy komfort podczas pracy. Możemy podjąć się wyboru mebli na zamówienie. Taki wybór sprawdza się przy niestandardowych kuchniach.
Ciemnobrązowe meble kuchenne

Różne warianty układu kuchni

Przy układzie kuchni zwracamy szczególną uwagę na rozkład pomieszczenia. Możemy wybrać kuchnię jednorzędową, gdzie układ mebli jest na jednej ścianie. Jednakże taka kuchnia ma swoje minusy. Jest tworzona w małych kuchniach i musimy zwrócić szczególną uwagę, by główne punkty trójkąta roboczego nie były zbyt blisko siebie. Kuchnia dwurzędowa pozwala na większy komfort pracy, na odpowiednim rozmieszczeniu głównych punktów, lecz powinniśmy zachować minimum odstępu pomiędzy szafkami. Taki układ sprawdzi się bardziej w większych pomieszczeniach o prostokątnym kształcie. Kuchnia w kształcie litery L sprawdzi się w bardziej kwadratowym pomieszczeniu. Może się wydawać, że meble kuchennie są „wciśnięte” w kąt, ale takie rozmieszczenie pozwala na zyskanie większej ilości miejsca, np. na postawienie wyspy czy połączenie kuchni z jadalnią. Rozstaw mebli kuchennych z dobudowaną wyspą jest dobrym, ergonomicznym rozwiązaniem, ponieważ na wyspie możemy zainstalować kuchenkę i nie martwić się przykładowym brakiem zachowania odległości pomiędzy głównymi punktami. A dodatkowo na wyspie możemy mieć więcej miejsca roboczego. Rozstawienie kuchni w kształcie litery U może się wydawać prostą sprawą, jeśli mamy na tyle miejsca w pomieszczeniu, by zachować minimum odległości oraz cała konstrukcja nie będzie przytłaczająca. Taki układ mebli sprawdza się w pomieszczeniach o większych wymiarach.

Kuchnia połączona z jadalnią

Pomimo iż chcemy w tych czasach jak najbardziej nowoczesną kuchnię, musimy jednak skupić się na tym by była dla nas jak najbardziej dopasowana i komfortowa podczas pracy. A jeśli potrzebujecie dodatkowych porad na temat planowania kuchni, zachęcam do przeczytania naszego artykułu dotyczącego planowania kuchni krok po kroku.