Wyspy kuchenne – praktyczne porady jak je zagospodarować

Ciemna kuchnia z wyspą kuchenną i dodatkowym blatemNiby mały detal a cieszy oko i ułatwia nam funkcjonowanie. Podobno określa się ją synonimem wygody. Oto przedstawiamy wam nasze praktyczne porady dotyczące wyspy kuchennej.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa to nic innego jak wolnostojąca szafka kuchenna z blatem roboczym odłączona od ciągu zabudowy kuchennej. Dobrze zorganizowana potrafi idealnie wpasować się w kuchenną aranżację. Może się wydawać, że wstawienie wyspy to taka błaha sprawa, lecz musimy pamiętać o kilku ważnych punktach.

  1. Pomiędzy blatem wyspy a blatem zabudowy powinniśmy utrzymać minimum 120 cm szerokości.
  2. Odległość pomiędzy szafkami: 80-90 cm.
  3. Możliwość swobodnego poruszania się i funkcjonowania dookoła wyspy.

Wielkość wyspy kuchennej zależy tak naprawdę od nas. Tutaj skupiamy się bardziej jaki rozmiar blatu roboczego potrzebujemy. Żeby wyspa była funkcjonalna, powinna mieć minimum 80 cm długości samego blatu. Przy niestandardowym pomyśle lub niecodziennych wymiarach wyspy, warto przemyśleć zakup mebli na zamówienie. Jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób na zrealizowanie swojego pomysłu, a dodatkowo producent pomoże nam w doborze np. kolorystyki czy wykończenia.

Jasna kuchnia z półwyspem kuchennym

Mała kuchnia a wyspa

Przeważnie każda nowoczesna kuchnia posiada wyspę kuchenną. Niestety nie w każdej kuchni się ona sprawdzi. Przy małym pomieszczeniu wyspa może wadzić i tylko frustrować. Jednakże, jeśli bardzo mocno chcemy mieć wyspę, lecz ze względu na wielkość pomieszczenia nie możemy jej posiadać, możemy się zastanowić nad półwyspem kuchennym. Są one świetną alternatywą w małej kuchni. Półwysep daje nam dodatkowy blaty roboczy, dodatkowe miejsce do przechowywania, może także służyć nam za miejsce do spożywania posiłków. Bez przeszkód możemy zainstalować na półwyspie sprzęt AGD. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej jest nam zachować zasady trójkąta roboczego.

Kuchnia pod skosem z wyspą kuchenną

Jak zagospodarować wyspę kuchenną

Gdy już wiemy jaką wyspę chcemy posiadać w swojej kuchni, to czas ją dobrze zagospodarować. Najlepsza wyspa to taka, która jest funkcjonalna, ułatwia nam pracę i spełnia nasze wymagania. Jeśli nasza wyspa posiada wbudowaną płytę grzewczą, fajnym patentem przy montażu wyspy, jest wbudowanie dodatkowych gniazd elektrycznych. Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość np. podłączyć blender czy mikser i nie musimy przez to biegać z naczyniami po kuchni. Ciekawym rozwiązaniem także są szuflady pod blatem. Można je dobrze zagospodarować na najpotrzebniejsze artykuły spożywcze czy kuchenne narzędzia. Szuflady czy też szafki nie muszą być tylko z jednej strony wyspy. Po drugiej stronie można wbudować półki na ozdoby czy też książki kucharskie lub stworzyć małą winiarkę. Taki akcent doda ciekawego wyglądu naszej wyspie.

Wyspa kuchenna połączona z długim stołem

Jedynie co nas może ograniczać w kuchni, to metraż. Dobrze zaplanowana nowoczesna kuchnia z wyspą to przyjemniejsze użytkowanie pomieszczenia.

Zobacz naszą przykładową realizację wyspy kuchennej w Lubinie. Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę z przykładowymi realizacjami kuchni na wymiar